Wg zaktualizowanych dnia 1 maja 2024 r. informacji Stowarzyszenia Amerykańskich Lekarzy Weterynarii (AVMA- USA) przekazujemy wieści, które docierają zza oceanu.
1. Wirus ptasiej grypy typu A (H5N1) potwierdzono u bydła mlecznego w dziewięciu stanach: 12 stad w Teksasie, osiem w Nowym Meksyku, sześć w Michigan, cztery w Kansas, dwa w Idaho i po jednym w Ohio, Karolina Północna, Południowa Dakotę i Kolorado.
2. Dotychczasowe badania wskazują, że wirusem wykrytym u bydła mlecznego jest H5N1, stwierdzany wcześniej u gęsi. Jest to ten sam (2.3.4.4b.) serowar, który atakuje dzikie ptaki i komercyjne stada drobiu i który powoduje sporadyczne infekcje u kilku gatunków dzikich ssaków i nowonarodzonych kóz w jednym stadzie w Stanach Zjednoczonych.
2. Typowe objawy kliniczne u chorych krów to zmniejszony apetyt, zmniejszona produkcja mleka i nieprawidłowy wygląd mleka (zagęszczenie, przebarwienia).
3. W przypadku bydła mlecznego dotknięte chorobą zwierzęta wracają do zdrowia po zastosowaniu leczenia wspomagającego i przy niewielkiej lub zerowej śmiertelności.
4. Rozprzestrzenianie się wirusa H5N1 w stadach i pomiędzy nimi wskazuje, że następuje przenoszenie wirusa z bydła na bydło, prawdopodobnie za pomocą środków mechanicznych. Dowody wskazują również, że wirus może przenosić się z obiektów dla bydła mlecznego do pobliskich obiektów drobiarskich.
5. USDA wezwała lekarzy weterynarii i producentów do stosowania zasad bioasekuracji, w tym: monitorowanie, izolacja i badanie chorych zwierząt; minimalizacja przemieszczeń bydła, izolacja sprowadzonego bydła mlecznego przez 30 dni po przybyciu.
6. Od 29 kwietnia obowiązuje zarządzenie federalne wymagające badania bydła mlecznego w okresie laktacji pod kątem HPAI przed przemieszczaniem międzystanowym oraz zgłaszania do APHIS dodatnich wyników wykrywania kwasów nukleinowych i wyników serologicznych zwierząt gospodarskich.
7. 22 stany wydały ograniczenia w imporcie bydła mlecznego:
Alabama, Arizona, Arkansas, Kalifornia, Delaware, Floryda, Hawaje, Idaho, Kansas, Kentucky, Luizjana, Maryland, Mississippi, Nebraska, Nowy Jork, Karolina Północna, Oregon, Pensylwania, Dakota Południowa, Tennessee, Utah i Wirginia Zachodnia.
8. Przeprowadzone dotychczas badania nie wykazały zmian w wirusie, które zwiększałyby jego transmisję na ludzi.
9. U siedmiu chorych lub martwych kotów na farmach mlecznych w Teksasie, Nowym Meksyku i Ohio stwierdzono obecność wirusa ptasiej grypy typu A (H5N1). U kotów choroba miała ciężki przebieg i objawiała się objawami neurologicznymi, obfitą wydzieliną z oczu i nosa oraz wysoką śmiertelnością. Powyższe uzmysławia znaczenie utrzymywania zwierząt domowych z dala od dzikiego ptactwa oraz surowego mleka i siary. CDC zaleca lekarzom weterynarii podjęcie środków ostrożności podczas pracy w bliskim kontakcie z kotami, u których potwierdzono lub podejrzewano narażenie na HPAI.
10. Jak dotąd zespół nadzoru CDC nie stwierdził wzrostu liczby przypadków grypy u ludzi.